MaszynyPrzemysł

Maszyny do przetwarzania żywności

Maszyny do przetwarzania żywności

Przetwórstwo spożywcze to zespół procesów, które są przeprowadzane w różnych punktach łańcucha produkcji, transportu, sprzedaży i konsumpcji, a których celem jest zapewnienie konserwacji i higieny żywności. Dzięki postępowi w nauce i nowoczesnej technologii produkcja żywności osiągnęła ogromny poziom.

Przetwórstwo spożywcze jest tak różnorodne, jak wiele jest rodzajów żywności i środków spożywczych, z których każdy charakteryzuje się specyficzną techniką przetwarzania i złożonością procedur, a jakość żywności zależy często w dużej mierze od poziomu regulacji i surowości kontroli jakości w poszczególnych krajach.

Niektóre kraje ustalają definicję prawną dla czegoś, co ma być uznane za żywność, żywność jest zwykle uważana za każdy przedmiot, który jest przetwarzany lub częściowo przetwarzany, specjalnie do spożycia. Obejmuje to również wszelkiego rodzaju substancje spożywane przez ludzi.

Należy zauważyć, że prawna definicja żywności nie obejmuje paszy dla zwierząt, roślin przed zbiorem, produktów leczniczych, kosmetyków, tytoniu i jego produktów oraz ogólnie narkotyków.

Maszyny do przetwarzania żywności

Istnieje wiele różnych maszyn do przetwarzania żywności, w tym formierki do żywności, formierki do klopsików, formierki do pierogów, maszyny do mąki, maszyny do ciasta, przenośniki taśmowe do żywności, krajalnice do mięsa, maszyny do zmiękczania mięsa, maszyny do spłaszczania itp.

Na przykład do pakowania hamburgerów i kiełbasek można użyć pojedynczych maszyn do formowania hamburgerów lub nuggetsów. Większe firmy, które oferują szerszą gamę produktów wykorzystują wielofunkcyjne automaty do obróbki żywności, czyli maszyny, które wykonują kilka funkcji jednocześnie, np. nadziewanie i formowanie mięsa na hamburgery.

Na przykład same klopsiki mają swój własny dział dedykowanych maszyn, po rozdrobnieniu przez inne maszyny mięsa przeznaczonego na cylindry, trafiają do maszyny formującej, która nadaje im rozpoznawalny i klasyczny wygląd. Istnieją również maszyny, które zmiękczają mięso i w ten sposób przyczyniają się do zachowania soków.

Najbardziej rozpoznawalnymi maszynami do przetwarzania żywności są być może mieszarki do ciasta, te maszyny są przeznaczone do jednorodnego mieszania dowolnego składnika, który producent chce wymieszać.

Nawet przenośniki taśmowe do żywności występują w wielu rodzajach i stopniach złożoności, od typowych długich przenośników taśmowych do przenośników taśmowych, które również chłodzą produkt.