Maszyny

Co warto wiedzieć przed wyborem pompy próżniowej?

Co warto wiedzieć przed wyborem pompy próżniowej?

Pompa próżniowa to niezwykle przydatne urządzanie w wielu branżach, jak i w przydomowym garażu. Poprzez wytwarzanie podciśnienia w zamkniętej przestrzeni ma za zadanie dostarczyć gaz lub ciecz w konkretne miejsce. Znajduje zastosowanie także w procesie filtracji, usuwania popiołów czy odpowietrzania. Zanim jednak zdecydujesz się na jej zakup warto, abyś zwrócił uwagę na jej najważniejsze parametry.

Pompa próżniowa olejowa czy bezolejowa?

Pompy próżniowe najczęściej dzieli się na olejowe i bezolejowe. To, której z nich będziesz potrzebował, będzie uzależnione od tego, do jakich czynności będziesz ją wykorzystywał. Pompa próżniowa olejowa posiada specjalny system, który umożliwia odcięcie oparów w trakcie pracy. Jej podstawowymi zaletami jest duża wydajności i cicha praca oraz prostota konserwacji. Najczęściej stosuje się ją w warsztatach samochodowych, hutnictwie, technice chłodniczej czy branży spożywczej.

Z kolei pompa próżniowa bezolejowa stosowana jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest maksymalna higiena pracy. W tego rodzaju urządzeniach gaz i ciecze nie mają kontaktu z układem napędowym. Stąd też znajdują zastosowanie w branży farmaceutycznej, medycznej czy stomatologicznej. To, na co warto zwrócić uwagę, jest wysoka wydajność tego modelu przy niskim ciśnieniu oraz niewielkie wibracje.

Wydajność

Wydajność pompy próżniowej to jeden z najważniejszych aspektów podczas jej zakupu. Od niej zależy, w jak szybkim czasie można uzyskać próżnię oraz utrzymać ją jak najdłużej. Jednak pompa próżniowa o dużej wydajności z reguły jest droższa nie tylko przy zakupie, ale i w trakcie jej eksploatacji i konserwacji. Dodatkowo taka pompa jest większa i cięższa, dlatego jej użycie może być utrudnione podczas wykonywania określonych prac np. prac na wysokościach. Bardziej opłacalny może okazać się wybór modelu o niższej wydajności, choć będzie ona potrzebowała więcej czasu na rozruch, to pochłonie zdecydowanie mniej funduszy podczas zakupu i użytkowania.

Ciśnienie końcowe

Ciśnienie końcowe, czyli najniższe ciśnienia, jakie możne uzyskać pompa próżniowa to nie mniej ważny aspekt podczas wyboru odpowiedniego modelu. To od niego uzależniona jest skuteczność urządzenia. Warto jednak zastanowić się, czy w danej pacy liczy się uzyskanie bardzo wysokiej próżni, czy też jest to sprawa drugorzędna.

Koszty eksploatacji

Bardzo istotnym kryterium będzie również sam koszt pracy i serwisowania urządzenia. Pompa o lepszych parametrach technicznych będzie zużywała więcej energii. Choć urządzania te cechują się sporą odpornością na zepsucie, to same akcesoria do niej mogą kosztować całkiem sporo. Dlatego też warto przeliczyć koszty eksploatacji pompy i świadomie dokonać jej wyboru, mając na uwadze realne potrzeby oraz wymagania technologiczne, które będzie spełniała.

Dobra pompa próżniowa powinna być dobrana pod kątem jej rodzaju, wydajności, ciśnienia końcowego oraz przyszłych kosztów eksploatacji. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą, którą proponuje rynek lub też wybrać zaufany sklep, w którym specjaliści będą mogli doradzić ci w kwestii wyboru modelu idealnego do twoich potrzeb i oczekiwań.