Maszyny

Problemy z piłą taśmową – przyczyny i rozwiązania

Problemy z piłą taśmową – przyczyny i rozwiązania

Piła taśmowa to urządzenie przeznaczone do pracy z twardymi i wymagającymi materiałami. Ze względu na ogromne siły działające na brzeszczot oraz mechanizmy przecinarki, należy dołożyć starań, aby maszyna była utrzymana w dobrej kondycji. Problemy eksploatacyjne z piłą taśmową zazwyczaj wynikają z niewłaściwego użytkowania i prowadzą do szybszego zużycia taśmy tnącej. Trafne zdiagnozowanie usterki to najlepszy sposób, aby zachować urządzenie w dobrej kondycji i uniknąć kosztownych napraw. Problemy z piłą taśmową można podzielić na następujące kategorie:

Pękanie we wrębie zęba

Piła taśmowa wymaga umiejętnej obsługi. Warto wiedzieć, jakie problemy mogą się pojawić podczas jej użytkowania. Pękanie we wrębie zęba może być spowodowane przez zbyt dużą prędkość brzeszczotu, nadmierny nacisk podawania oraz naciąg piły. We wszystkich wypadkach należy skontrolować piłę przed rozpoczęciem pracy i dokonać niezbędnej kalibracji w przypadku znalezienia odstępstw od zalecanej normy.

Pęknięcia we wrębie mogą być również powodowane przez wybiórcze ostrzenie zębów tnących, co powoduje nierównomierne obciążenie podczas cięcia. Aby tego uniknąć, należy zadbać o staranne ostrzenie wszystkich części zębów. To samo rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której piła tnie niedokładnie lub promień zaokrąglenia wrębu jest zbyt mały. Niewłaściwie przeprowadzony proces ostrzenia może również pozostawić na brzeszczocie przypalenia oraz rysy, czego można uniknąć poprzez dopasowanie ściernicy, posuwu oraz zastosowanie odpowiedniego systemu chłodzenia.

Kolejną popularną przyczyną pękania taśmy od strony zębów jest przegrzanie piły, spowodowane wadliwym systemem chłodzenia lub zbyt długą pracą bez przerwy. W takim wypadku należy dopasować czas cięcia do zaleceń producenta brzeszczotu. Powinniśmy pamiętać o tym, aby piła taśmowa nie była przegrzana.

Pękanie od strony grzbietu

Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych problemów, możliwą przyczyną dla pękania grzbietu taśmy może być źle dobrana prędkość, nacisk oraz naciąg piły. Każdy z tych czynników prowadzi do deformacji brzeszczotu w czasie cięcia i zwiększa ryzyko uszkodzenia.

W przypadku deformacji grzbietu taśmy należy również sprawdzić, czy rolki prowadzące piły nie są uszkodzone lub zużyte – również te elementy mogą doprowadzić do powstawania pęknięć. Wyeksploatowane łożyska to kolejna potencjalna przyczyna dla zniszczenia brzeszczotu. Drgania przekładni oraz bicie promieniowe kół negatywnie wpływają na kondycję taśmy, czemu najlepiej przeciwdziałać poprzez wymianę zużytych elementów.

Innymi przyczynami dla pękającego grzbiet może być sam brzeszczot. Jeżeli taśma jest wykonana ze zbyt miękkiego materiału w stosunku do ciętego materiału lub ustawień piły, brzeszczot będzie się odkształcał, co w czasie pracy doprowadzi do uszkodzeń. Z tego powodu należy dobierać taśmę zgodnie z normami i brać pod uwagę parametry obrabianego materiału. Warto też pamiętać, że nawet wysokiej jakości brzeszczot będzie się szybko zużywać, jeżeli ulegnie przegrzaniu w wyniku zbyt długiego czasu pracy bez odpowiednio długich przerw. Ważny jest także dobór odpowiedniej piły taśmowej, warto postawić na sprzęt znanego i polecanego producenta, np. marki Bomar https://www.bomar-poland.com.pl/przecinarki-tasmowe/

Falowanie piły

Nierówne cięcie materiału może wynikać z niewłaściwie dobranego rozwarcia i naciągu piły. Innymi przyczynami falowania taśmy podczas cięcia jest zbyt mała prędkość cięcia oraz zbyt duży posuw – parametry te należy skorygować przed przystąpieniem do dalszej pracy. Również niewłaściwe ustawienie rolek prowadzących może prowadzić do niedokładnego cięcia. W tym przypadku należy wyregulować rolki, aby zachować ich współosiowość w stosunku do toru jezdnego.