Maszyny

Analiza toru jazdy i geometrii — jak uniknąć poważnej awarii suwnicy?

Analiza toru jazdy i geometrii — jak uniknąć poważnej awarii suwnicy?

Suwnice występują wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność transportu ciężkich materiałów, palet lub urządzeń na niewielkie odległości. Stosuje się je w logistyce, przemyśle budowlanym oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jak każdy sprzęt, także suwnice niekiedy jednak ulegają awariom. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby ich uniknąć?

Dbaj o regularny przegląd części dźwigowych

Intensywna praca suwnic naraża pracujące elementy na szybkie zużycie. Na szczególne obciążenie narażone są koła oraz szyny ułożone na jezdni. Przyczyn ich awarii może być wiele. Zazwyczaj będą to: zużyte podzespoły, brak zacisków, korozja metalowych elementów lub ich niestaranny montaż.

Jeżeli w trakcie użytkowania maszyny słyszysz powtarzające się piski, a działanie komponentów przebiega w sposób nierówny, szarpany lub generuje więcej hałasu niż zazwyczaj, to znak, że pora zlecić analizę geometrii kół firmie zajmującej się diagnostyką i naprawą urządzeń dźwigowych. Przyczyną głośnej pracy może być ocieranie obrzeży koła o szynę. Niezoptymalizowana suwnica zużyje się szybciej, a koszty naprawy mogą być wysokie.

Z kolei wadliwie zamocowane szyny generują drgania, które skracają żywotność całej konstrukcji, rozluźniają połączenia między spawanymi lub skręcanymi szynami i zmniejszają stabilność suwnicy.

Niedokładnie połączone fragmenty toru ruchu powodują blokowanie się kół oraz tzw. ukosowanie konstrukcji nośnej. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do poważnej awarii, a nawet nieszczęśliwego wypadku przy pracy. Aby tego uniknąć, pomocna okaże się analiza toru jazdy suwnicy.

Kolejną usterką, z jaką musisz się liczyć, jest awaria koła napędowego. Może się zdarzyć, że koło w czołownicy wykrzywi się lub uniesie i będzie się obracało w powietrzu, bez styku z szyną. Wtedy cały ciężar rozruchu urządzenia spoczywa na jednym napędzie, co powoduje problem z przemieszczaniem się suwnicy znajdującej się w skrajnej pozycji.

Gdzie szukać komponentów do urządzeń dźwigowych?

Potrzeba utrzymania wysokiego wolumenu produkcji może rodzić pokusę, aby stosować tanie części pochodzące od nieznanych firm, ale oszczędność szybko da o sobie znać. Najlepiej stosuj oryginalne części zamienne do urządzeń dźwigowych przeznaczone do danego modelu maszyny i rekomendowane przez producenta.

Części do suwnic znajdziesz w ofercie sklepów specjalizujących się w naprawie i modernizacji wyposażenia firm logistycznych.

Asortyment firmy Konecranes to przede wszystkim oryginalne części zamienne do urządzeń kilkudziesięciu marek. Znajdziesz tam zarówno części OEM (ang.Original Equipment Manufacturer), czyli części dźwigowe pochodzące bezpośrednio od producentów, jak i wysokiej klasy zamienniki.

Bez obaw! Wszystkie zamienniki dostarczane przez firmę Konecranes są funkcjonalnie częściami równorzędnymi do oryginalnych, posiadają gwarancję, ale wyróżniają się korzystną ceną. Pełen asortyment komponentów do urządzeń dźwigowych znajdziesz na stronie.

Przestrzegaj norm i wytycznych

Pamiętaj, że każda suwnica może funkcjonować w granicach niewielkiego odchylenia. Tolerancja zmiany toru ruchu kół lub wzajemnego położenia szyn może wynikać ze specyfikacji technicznej danego modelu maszyny albo z ogólnie przyjętych norm technicznych.

Upewnij się przed rozpoczęciem pracy, że Twoi pracownicy znają ograniczenia sprzętu, który będzie wykorzystywany. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do wykrzywienia toru jazdy lub przeciążenia cięgnika.

Jakie usługi warto zlecić firmie zewnętrznej?

Jeżeli Twoja firma na co dzień korzysta ze wsparcia ciężkich maszyn, z pewnością wiesz, jak ważny jest regularny przegląd i konserwacja newralgicznych części do suwnic. Pomoc firmy specjalizującej się w serwisowaniu tego typu sprzętu nie musi jednak ograniczać się do podstawowej diagnostyki.

Jedną z bardziej zaawansowanych usług jest analiza toru jazdy i trajektorii ruchu przy pomocy zdalnie sterowanego robota. Pozwala on na sprawdzenie takich parametrów, jak rozstaw, prostość, wysokość i wzajemna wysokość szyn. Usługę świadczy m.in. firma Konecranes w ramach badania RailQ.

W zależności od rodzaju stosowanych urządzeń występują w nich koła o powierzchni tocznej walcowej lub stożkowej. Każdy z rodzajów wymaga nieco innego podejścia przy ocenie ich sprawności. Profesjonalnej diagnozie podlegają także cięgniki i odboje będące integralną częścią każdej suwnicy.

Nie czekaj, aż poważna awaria parku maszyn zmusi Cię do wstrzymania prowadzonej działalności gospodarczej. Zainwestuj w profesjonalną diagnostykę suwnic i bądź spokojny o zysk!