Przemysł

Przeglądy i konserwacja obiektów stalowych – jak często wykonywać?

Przeglądy i konserwacja obiektów stalowych – jak często wykonywać?

Budowlane obiekty stalowe wymagają regularnej konserwacji i przeglądów technicznych, aby ich właściciele mieli pewność, że są one bezpieczne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi z nich korzystających. Dlaczego tak istotna jest rola konserwacji i przeglądów technicznych w budownictwie?

Jak przebiega konserwacja hal stalowych?

Obiekty stalowe, takie jak hale stalowe, komercyjne, przemysłowe czy handlowe, to budynki, które są tworzone z myślą o tym, że będą użytkowane przez innych ludzi.

W związku z tym konieczne są regularne kontrole ich stanu technicznego, konserwacja i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości podczas takich przeglądów, aby nie zaważyło to na bezpieczeństwie ludzi w nich przebywających.

Konserwacja jest konieczna do tego, aby obiekt budowlany był w dobrym stanie, ponieważ jego konstrukcja jest narażona na korozję. Mają na nią wpływ nie tylko czynniki atmosferyczne, ale również środowiskowe i elektrochemiczne. Aby hala stalowa była utrzymana w jak najlepszym stanie, konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości komponentów budowlanych, w których produkcji specjalizuje się firma Borga. Podczas budowy takich obiektów priorytetem jest jakość komponentów, dokładność procesów i bezpieczeństwo.

Jak często należy wykonywać przeglądy techniczne i konserwację obiektów budowlanych?

Według Prawa budowlanego każdy wybudowany obiekt budowlany w czasie swojej eksploatacji wymaga regularnych kontroli technicznych i przeglądów, które na bieżąco weryfikują, czy spełnia on standardy budowlane i jest bezpieczny dla innych. Oznacza to, że takie obiekty muszą spełniać warunki norm budowlanych PN-B i PN-EN.

Co jest ważne podczas konserwacji i przeglądów takich obiektów? Cel kontroli jest jeden: sprawdzenie stanu elementów konstrukcyjnych obiektów po to, aby mieć pewność co do ich wytrzymałości i bezpieczeństwa tak, aby nie zagrażały zdrowiu i życiu innych ludzi. Według ekspertów z Instytutu Techniki Budowlanej najczęstszymi przyczynami awarii w obiektach budowlanych są błędy ludzkie popełniane na etapie powstawania hal.

Jak przebiega konserwacja hal stalowych?

Natomiast w Borga prefabrykowane hale stalowe są tworzone tak, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Na etapie projektowania hali budowlanej są analizowane wszelkie rozwiązania, które mają na celu zapewnić bezkompromisowe bezpieczeństwo użytkownikom hal i ich właścicielom. Jako producent hal stalowych Borga dba o przebieg każdego etapu budowy hal stalowych – od pierwszego, jakim jest przygotowanie placu pod budowę takiego obiektu, po konserwację i odbiór obiektu.

miejsce na foto1

Od projektu po gotowe hale stalowe, czyli o etapach procesu budowlanego, które mają wpływ na jakość i bezpieczeństwo hali

Budowa hal stalowych rozpoczyna się więc od dokładnych pomiarów terenu i polega na jego przygotowaniu pod budowę. Hale stalowe nie potrzebują pełnego fundamentu, dlatego do budowy wystarczające będą np. stopy fundamentowe, które są tworzone zgodnie z nowoczesnymi standardami budownictwa i dopasowywane do charakteru obiektu.

Przed rozpoczęciem kolejnego etapu prac w budowie hali, kierownik budowy weryfikuje jakość prac fundamentu i dokonuje odbioru, dzięki czemu jest to również potwierdzenie, że wszelkie prace zostały wykonane zgodnie z założeniami projektu.

Następny etap polega na wzniesieniu konstrukcji głównej hali i najważniejsze w nim jest to, aby odpowiednio wypoziomować konstrukcję, ponieważ od niego zależy bezpieczeństwo obiektu. Na konstrukcji montowane są klipsy, czyli elementy wsporcze dla dachu, ścian i tzw. konstrukcji drugorzędowej. Kolejny krok to wykonanie izolacji dachu hali ze specjalnych blach profilowanych, a następnie izolacji ścian. Budowa hal stalowych w firmie Borga charakteryzuje się prostotą i powtarzalnością pewnych elementów, co ma również wpływ na czas budowy, jakość i ostateczną wycenę takiego obiektu.

O tym, jakie są kolejne etapy projektowania hali stalowej, możesz przeczytać tutaj.

Przegląd techniczny hali stalowej – jak wygląda i co jaki czas warto go zlecić?

Każdy właściciel obiektu budowlanego, takiego jak hale stalowe czy komercyjne, jest zobowiązany do zgłaszania tzw. okresowych przeglądów. Ich częstotliwość jest kwestią zależną np. od charakteru i powierzchni budynku, ale w branży budowlanej należy raz na pół roku zgłosić obiekt budowlany do kontroli. Kontrole obiektów budowlanych najczęściej odbywają się po wakacjach, czyli w sezonie jesienno-zimowym ze względu na to, że to właśnie wtedy zmienia się obciążenie materiałów budowlanych w takich obiektach.

Co warto wiedzieć o kontroli hal stalowych?

Prefabrykowane hale stalowe wymagają regularnej konserwacji i przeglądów, aby były bezpiecznym miejscem do użytkowania, dlatego zlecając budowę takiego obiektu w firmie Borga, nie musisz się martwić o kwestię związaną z konserwacją czy regularnymi przeglądami hal. Prefabrykowane hale stalowe są stosowane przez wiele polskich i zagranicznych firm, a firma Borga może pochwalić się odpowiedzialnym podejściem do budowania takich obiektów.