Przemysł

Jak robi się uszczelki z silikonu?

Jak robi się uszczelki z silikonu?

Silikon to tworzywo wykorzystywane do produkcji różnych materiałów, w tym uszczelek używanych między innymi w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jak wykonuje się takie uszczelki?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak tworzy się uszczelki silikonowe
  • czy sam silikon wystarczy do tworzenia uszczelek silikonowych

Niewiele osób zastanawia się jak powstają uszczelki silikonowe, które stosowane są na przykład w słoikach z produktami spożywczymi czy produktach farmaceutycznych. Okazuje się, że takie uszczelki silikonowe produkuje się na kilka sposobów z silikonu z odpowiednią domieszką innych materiałów.

Uszczelki silikonowe – jak powstają?

Uszczelki silikonowe powstają na potrzeby różnych branż i gałęzi przemysłu. Są produkowane na kilka sposobów. Przede wszystkim silikon potrzebny do wyrobu uszczelek silikonowych mieszany jest ze spoiwami utwardzającymi lub innymi substancjami niezbędnymi by uszczelka miała właściwą wytrzymałość i kształt. Uszczelki wycina się na kilka sposobów, między innymi przez kalandrowanie, czyli walcowanie i wycinanie uszczelek o odpowiednim kształcie i wielkości, przez wytłaczanie, a także przez formowanie wtryskowe.  Te wszystkie metody pozwalają na wytwarzanie różnego typu uszczelek dopasowanych do potrzeb określonych producentów produktów farmaceutycznych bądź producentów przemysłu spożywczego.

Silikonowe uszczelki – czy rzeczywiście są tak wytrzymałe?

Uszczelki silikonowe omawiane w tym artykule są bardzo wytrzymałe. Mają odporność na zróżnicowane temperatury, a zakres jest bardzo duży – od -60 ° do nawet 250°C. Są także produkowane uszczelki, które są w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury nawet do 300° Celsjusza. Co ważne, uszczelki silikonowe produkowane z polimeru silikonowego oraz odpowiednich wypełniaczy mają bardzo wiele cech i zalet, dlatego tak chętnie stosowane są wśród producentów. Przede wszystkim nie mają szkodliwego wpływu na organizm człowieka, są bezwonne, nie odkształcają się. Są bardzo wytrzymałe, nie przewodzą prądów elektrycznych, mają właściwości izolacyjne, są odporne na promieniowanie UV i wytrzymają nawet w najtrudniejszych warunkach. Dodatkowo, długotrwałe magazynowanie nie zmienia ich właściwości. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i producenci z różnych branż mogą zamówić sobie uszczelki dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb.

Gdzie kupić silikonowe uszczelki?

Uszczelki silikonowe najlepiej kupić bezpośrednio u producenta. Dzięki temu mamy możliwość zamówienia produktu o specyfikacji takiej, jakiej dokładnie potrzebujemy. Dodatkowo możemy liczyć na profesjonalne doradztwo przy wyborze uszczelek i późniejszy serwis w razie ewentualnych problemów.