Maszyny

Jaki olej do kompresora wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaki olej do kompresora wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sprężarki to urządzenia o sporej mocy wykorzystywane do pracy ciągłej. Chociaż nowoczesne rozwiązania na rynku są wyjątkowo wytrzymałe, kompresor jak każdy inny układ mechaniczny wymaga odpowiedniej konserwacji z zastosowaniem dobrego oleju. Jaki olej do sprężarki wybrać? Zastanówmy się, na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Zalety sprężarek tłokowych

Na rynku obok klasycznych kompresorów tłokowych znaleźć można urządzenia, które nie wymagają oleju podczas pracy, ponieważ silnik jest dokładnie uszczelniany oraz powlekany. Takie sprężarki są wyjątkowo często wykorzystywane w samochodach. W kompresorach bezolejowych nie tworzą się osady węglowe, dlatego emitowane sprężone powietrze pozbyte jest zanieczyszczeń. Na niekorzyść sprzętu przemawia jednak nieco większe zużycie paliwa, dlatego znacznie popularniejszy jest kompresor olejowy.

Funkcje oleju do kompresora

Wybór oleju do sprężarki tłokowej należy poprzedzić pytaniem o wpływ takiej substancji na działanie urządzenia. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie określić, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji. Olej to środek smarny, który zmniejsza siłę tarcia pomiędzy częściami kompresora. Odpowiedni produkt zapobiega przetarciom, przedłuża żywotność sprzętu, a ponadto zapewnia jego płynne, nieco mniej hałaśliwe działanie, zwłaszcza na wysokich obrotach.

Olej do kompresora zapobiega wysokiej temperaturze we wnętrzu maszyny. Długotrwała praca sprawia, że części ruchome bardzo szybko się nagrzewają, co prowadzi często do awarii. Zbyt wysoka temperatura w sprężarce nie tylko zagraża działaniu urządzenia, ale ma również negatywny wpływ na jakość powietrza. Właściwe smarowanie w postaci oleju działa więc jak skuteczna substancja chłodnicza.

Jaki olej do kompresora wybrać?

Dobrze dobrany olej w sprężarce nie zmienia swoich właściwości przy pracy urządzenia. Dlatego podczas wyboru oleju do kompresora, warto kupić produkt, który uwzględnia takie czynniki jak:

  • typ urządzenia,
  • rodzaj sprężanego gazu,
  • warunki pracy sprzętu.

Sprężarki tłokowe i elektryczne wymagają nieco innych preparatów odpornych na utlenianie, a także o niskiej skłonności do pienienia się. Często sam producent podpowiada, jaki olej wybrać do kompresora, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji. Dobry olej pozytywnie wpływa na wydzielane powietrze, przeciwdziała korozji oraz przedłuża żywotność maszyny.

Specjaliści podpowiadają, że wybór oleju do sprężarki tłokowej może być podyktowany następującymi parametrami:

  • temperatura zapłonu – 100-110℃,
  • temperatura samozapłonu – poniżej 350℃,
  • zawartość popiołu – poniżej 14%,
  • zawartość siarki – poniżej 3%,
  • wilgotność – poniżej 1,5%.

Przed zakupem trzeba ponadto rozważyć obecność detergentów w składzie oleju do sprężarek tłokowych. Olej silnikowy wzbogaca się substancjami czyszczącymi, aby poprawić pracę mechanizmu. W olejach do kompresorów mogą one jednak powodować nagromadzenie zanieczyszczeń, znacznie lepiej jest więc stosować specjalne produkty do sprężarek albo bezdetergentowe oleje syntetyczne do silników.

Jaki olej do sprężarek tłokowych kupić: syntetyczny czy olej mineralny?

Na rynku znaleźć można oleje mineralne i syntetyczne. Dwa rodzaje produktów znacznie się od siebie różnią, na przykład przy reakcji oleju mineralnego z tlenem powstają kwasy, zaś z wilgocią – para wodna, powodująca rdzę na częściach mechanicznych. Olej mineralny jest tańszy i dobrze radzi sobie w niezbyt wymagających warunkach. Do długotrwałej pracy zaleca się z kolei wydajniejszy olej syntetyczny odporny na reakcje z tlenem i parą wodną. Oleje syntetyczne są ponadto stabilne w obecności wilgoci.

Jak wybrać olej do kompresora i jak go wymienić?

Samodzielna wymiana oleju do kompresora przez osobę niedoświadczoną nie należy do trudnych zadań, trzeba mieć jednak na uwadze kilka kwestii. Zawsze można też skorzystać z pomocy profesjonalisty, zwłaszcza przy wymianie oleju w wielu urządzeniach. Standardowo nowe maszyny są fabrycznie smarowane olejem zalecanym przez producenta, po jakimś czasie jednak substancja ta ulega zużyciu. Zazwyczaj wymienić olej do kompresora należy każdego roku. W innym wypadku użytkownik ryzykuje szansę powstania uszkodzeń w mechanizmie.

Wymiana oleju w sprężarce tłokowej

Przed pierwszą wymianą oleju należy poradzić się osoby doświadczonej, na przykład sprzedawcy czy serwisanta. Ostrożność pomoże uniknąć nagłych usterek wartościowej maszyny. Warto też zapoznać się z instrukcjami producenta, aby nie zerwać przedwcześnie umowy gwarancyjnej.

W odłączonym od sieci urządzeniu trzeba wyjąć korek kompresora i usunąć ze zbiornika zużyty olej sprężarkowy. Później można wlać nowy olej do sprężarki, którego ilość musi znajdować się pomiędzy minimalnym a maksymalnym oznaczeniem na zbiorniku lub ściance sprzętu (w sprężarkach tłokowych). Na koniec trzeba zakręcić korek oraz pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu płynu, aby zabezpieczyć maszynę przed zatarciem. W urządzeniach bez układu smarowania ze zbiorniczkiem oleje mineralne czy syntetyczne trzeba aplikować zgodnie z wskaźnikiem na ściance sprężarki.

Jaki olej do sprężarki wybrać? Porady specjalistów

Na pytanie, jaki olej do kompresora wybrać, z pewnością odpowiedzą specjaliści z firmy AlmiAir. Przedsiębiorstwo dostarcza innowacyjne sprężarki olejowe i inne rozwiązania pneumatyczne, zajmuje się też serwisem urządzeń. Doświadczeni profesjonaliści dobiorą idealny olej do sprężarki w oparciu o opisane wyżej parametry, a także pożądane efekty. Marka słynie również z reakcji na potrzeby klienta, wyzwania są jej więc niestraszne.

FAQ

Jakie funkcje spełnia olej do kompresora?

Olej do kompresora przede wszystkim ma na celu zmniejszenie tarcia mechanizmu. Wówczas działanie sprężarki jest nieco cichsze, zwłaszcza na wysokich obrotach. Odpowiedni olej obniża temperaturę sprzętu, bezpośrednio przekłada się także na żywotność kompresora i jakość emitowanego gazu.

Jak wybrać olej do kompresora?

Na początku warto kierować się zaleceniami producenta, rodzajem kompresora, sprężanego gazu, a także warunkami pracy urządzenia. Aby dokonać jak najlepszego wyboru oleju do sprężarki tłokowej trzeba również wziąć pod uwagę takie parametry produktu jak temperatura zapłonu, wilgotność oraz zawartość siarki i popiołu.

Jaki olej do sprężarki kupić: syntetyczny czy olej mineralny?

Obydwa rodzaje mają swoje zalety, wszystko zależy więc od warunków pracy kompresora tłokowego. Do częstego stosowania warto zdecydować się na stabilny olej syntetyczny. Natomiast olej mineralny jest lepszy do sporadycznego działania, a dodatkowo – znacznie tańszy.