Przemysł

Druty termoparowe – czyli wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Druty termoparowe – czyli wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w ich życiu są druty termoparowe. Jak się bowiem okazuje, są one obecne w licznych urządzeniach ogrzewanych gazem czy też do produkcji czujników kontrolujących płomień. Jak więc widać, jest to element niezwykle istoty, a to sprawia, że warto się nieco o nim dowiedzieć. Czym więc tak w ogóle jest drut termoparowy, a także jak powinno się go dzielić ze względu na budowę? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o drutach termoparowych.

Czym jest drut termoparowy?

Zanim jednak przejdzie się do nieco bardziej zaawansowanych kwestii dotyczących tego elementu, najpierw warto dowiedzieć się o jego zupełnych podstaw, czyli tego, czym tak właściwie jest drut termoparowy.
Jest to materiał, który wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju termoelementów umieszczanych w obudowach płaszczowych oraz ceramicznych. Składa się z dwóch połączonych ze sobą drutów, przy czym każdy z nich jest zrobiony z innego materiału, czyli np. z metalu lub stopu metali. Jeśli chodzi o zastosowanie przemysłowe, to bez wątpienia największą popularnością cieszą się wersje J, K lub N.
Co bardzo ważne w przypadku takiego elementu to fakt, że w zależności od tego, do czego jest on stosowany i jakie jest konkretne jego przeznaczenie, może on generować różne napięcie termoelektryczne.

Jak podzielić czujniki ze względu na ich budowę?

Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w zakresie drutów termoparowych, to fakt, ze wykorzystywane są one w termoparach, czyli inaczej mówiąc w termoelektrycznych czujnikach temperatury. Warto wiedzieć, w jaki sposób takie czujniki można podzielić.
Bez wątpienia najpopularniejsze są czujniki kablowe, które posiadają przyłącze w postaci po prostu kabli. Drugim równie popularnym rozwiązaniem jest model głowicowy, którego przyłącze ma formę wykonanej z aluminium głowicy, wewnątrz której obecna jest ceramiczna kostka wyposażona w przewód kompensacyjny. Ostatnim ze stosowanych wariantów jest model płaszczowy, czyli wersja, którą można swobodnie formować, przy zachowaniu oczywiście określonego promienia zgięcia.

Jak powinno się dobierać czujniki?

Na sam koniec wartych zdobycia informacji dotyczących drutów termoparowych watro się jeszcze dowiedzieć o tym, jak można podzielić czujniki temperatury ze względu na sposób ich doboru. Jak to wygląda w szczegółach?
Najczęściej czujniki dobiera się pod kątem tego, jaką temperaturę chce się nimi mierzyć. Jak bowiem wiadomo, w zależności od użytego konkretnego rodzaju różna może być maksymalna mierzona temperatura. Przykładowo najlepsze platynowe termopary są w stanie dokonać pomiaru nawet do 1800 stopni Celsjusza. Jeśli wybierze się model do pomiaru temperatury rzędu 1200 stopni, powinien on mieć specjalną ceramiczną osłonę.
Czujnik można dobierać także pod kątem tego, jakie będzie mierzone medium, a także jakie będzie umiejscowienie danego czujnika. W tym wypadku konieczne jest określenie przede wszystkim jego wymiarów, a konkretniej mówiąc stosowanej w nim osłony.