Pozostałe

Worki termokurczliwe. Pakowanie próżniowe mięsa

Worki termokurczliwe. Pakowanie próżniowe mięsa

Pakowanie próżniowe rozmaitych produktów spożywczych nie bez powodu staje się coraz bardziej popularne. Z czego wynika ten fenomen? Przede wszystkim z faktu, że taki sposób obróbki żywności znacznie wydłuża świeżość i czas przydatności produktów do spożycia, a co za tym idzie ogranicza ilość marnowanej i wyrzucanej żywności. Niewątpliwą zaletą wpływającą na popularność pakowania próżniowego jest również minimalna ilość potrzebnych do tego maszyn i akcesoriów, w skład których wchodzi zazwyczaj pakowarka próżniowa oraz opakowania próżniowe, np. worki termokurczliwe.

Na czym polega pakowanie próżniowe mięsa?

Pakowanie próżniowe inaczej vacuum packaging – VP, to metoda zabezpieczania żywności, którą z powodzeniem stosuje się w przetwórstwie mięsnym do pakowania surowego, porcjowanego mięsa, wędlin w plasterkach i kawałkach czy wyrobów przetworzonych, jak np. kiełbasy, parówki, wędzonki. Stosując pakowanie próżniowe mięsa wybrany produkt umieszcza się w szczelnym opakowaniu foliowym, a następnie w tzw. pakowarce próżniowej. Urządzenie zmniejsza panujące wewnątrz opakowania ciśnienie poprzez redukcję ilości tlenu i podniesienie ilości dwutlenku węgla, by w końcowym etapie szczelnie je zamknąć.

W pakowaniu próżniowym kluczowe jest nie tylko urządzenie pakujące, tzw. pakowarka próżniowa, ale również opakowania, które mogą przybierać różnorodną formę w zależności od zabezpieczanego produktu. Opakowania próżniowe wykorzystywane do pakowania mięs i wędlin to bardzo często rękawy, folie czy worki termokurczliwe, które charakteryzują się szeregiem cech niezbędnych do prawidłowego przebiegu całego procesu, jak np. szybki czas obkurczu, bardzo dobra zgrzewalność, barierowość na tlen i parę wodną oraz aromaty czy wydajne pakowanie. Ich niewątpliwą zaletą jest także wysoka przezroczystość, dzięki której zapakowane produkty są dobrze widoczne i prezentują się estetycznie.

Grubość worków termokurczliwych

Istotnym parametrem worków do pakowania próżniowego jest grubość folii, z jakiej są one wyprodukowane. Cecha ta wiąże się z właściwościami barierowymi worków termokurczliwych, bowiem im grubsza folia, tym wyższe właściwości barierowe, co jest szczególnie ważne w przypadku pakowania produktów szybko ulegających zepsuciu czy wymagających długiego przechowywania i ekspozycji. Na rynku dostępne są opakowania termokurczliwe o grubości od 40 do nawet 100 µm, a profesjonalne pakowarki próżniowe posiadają regulację czasu zgrzewania, mogąc zgrzewać folię o grubości już od 30 do nawet 200 µm.

Zalety pakowania próżniowego mięsa

Pakowanie próżniowe mięsa niesie ze sobą szereg zalet, które docenić powinni nie tylko konsumenci, ale również przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą tego typu produktów żywnościowych. Po pierwsze mięso pakowane próżniowo ma dłuższy okres przechowywania i przydatności do spożycia, dzięki czemu realnie ograniczyć można odsetek marnowanej i wyrzucanej żywności, co w dobie propagowanych trendów less waste i zero waste jest bardzo ważnym elementem konsumenckich wyborów. Tak zapakowana żywność zachowuje przez dłuższy czas nie tylko świeżość, ale także formę, smak i aromat. Po drugie opakowania próżniowe, jak np. worki termokurczliwe charakteryzują się higienicznością, szczelnością i trwałością, uniemożliwiając zapakowanej w nie żywności wyciek płynów, soków, zaprawy, a także wydzielanie zapachu. Warto również zaznaczyć, że produkty zapakowanie w worki termokurczliwe nie posiadają bądź posiadają jedynie minimalne ilości substancji konserwujących, co jest niewątpliwie pozytywnym aspektem jeżeli chodzi o zdrowie konsumentów. Trzecim walorem próżniowego pakowania produktów spożywczych jest również ich estetyczna i apetycznie wyglądająca prezentacja, co jest dosyć istotną kwestią dla przedsiębiorców zajmujących się obróbką i sprzedażą żywności.

Czas przechowywania mięsa pakowanego próżniowo

Pakowanie próżniowe blokuje dostęp tlenu, a co za tym idzie bakteriom tlenowym, co przekłada się na wydłużenie świeżości zapakowanych produktów. Należy jednak podkreślić, że zapakowane próżniowo produkty muszą być i tak przechowywane w odpowiedniej temperaturze, wilgotności, pH oraz przez odpowiedni okres. Takie wymogi podyktowane są faktem, że zwłaszcza surowa żywność zawiera w sobie wodę, w której w nieodpowiednich warunkach mogą namnażać się groźne drobnoustroje beztlenowe, odpowiedzialne m.in. za zatrucia pokarmowe. Tylko prawidłowe pakowanie, a następnie przechowywanie dają pewność bezpieczeństwa. Jak długo można przechowywać mięso pakowane próżniowo? W tym przypadku podaje się termin około siedmiu dni.

Decydując się na wybór określonych worków termokurczliwych należy zawsze przeanalizować, które rozwiązania będą najbardziej optymalne do pakowanych produktów. Jeżeli posiadają Państwo jakiekolwiek pytania czy wątpliwości warto skonsultować się z producentem tego typu opakowań, który doradzi wybór najkorzystniejszej opcji. Worki próżniowe Bydgoszcz od Supravis – z chęcią pomożemy dokonać odpowiedniego wyboru.