MaszynyNarzędzia

Co właściwie oznacza skrót HDS?

Co właściwie oznacza skrót HDS?

Być może rozszyfrowanie skrótu HDS jest dla Ciebie oczywiste. Jednak dla wielu innych osób ten skrót jest dość tajemniczy. Dziś postaramy się to wyjaśnić, aby wszyscy wiedzieli, co oznacza skrót HDS..

Co oznacza skrót HDS?

Aby nie trzymać Cię dłużej w napięciu, w końcu odszyfrowujemy ten skrót. HDS to po prostu hydrauliczny żuraw samochodowy. Często jest montowany na przykład na ciężarówkach i pomaga rozładować pakunek przewożony na pace. Mamy nadzieję, że teraz możesz mniej więcej wyobrazić sobie, jak wygląda HDS i do czego właściwie służy.

Czasem mianem „HDS-a” określana jest po prostu ciężarówka z doczepionym dźwigiem, zwanym też dźwigiem załadunkowym. Taki dźwig-żuraw jest zwykle montowany na nadwoziu ciężarówki i zwykle służy do załadunku i rozładunku pojazdu. Ponadto jest również używany do różnych innych celów Jest to uzależnione od zastosowania pojazdu. Często widuje się HDS-y wykorzystywane podczas prac budowlano-remontowych. Tak, zakres możliwych zastosowań tego typu maszyny jest naprawdę szeroki.

Jak działa HDS?

„Hydrauliczny dźwig” w skrócie HDS, opisuje sposób, w jaki silnik  napędza ramę żurawia. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za to pompa hydrauliczna. Sama pompa
jest napędzana silnikiem samochodowym, do którego przymocowany jest dźwig. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania dodatkowego zasilania. Można więc powiedzieć, że HDS jest integralną częścią pojazdu, na którym go zamontowano. Ten typ żurawia ma zazwyczaj udźwig do około  15-20  ton, a jego ramię może wydłużyć się do nawet 10-12 metrów.

Często tego typu ciężarówki HDS wyposażone są również w dodatkowe podpory chowane pod podwoziem.  Pomagają zachować stabilność pojazdu podczas pracy żurawia. Przed unoszeniem pakunku lub wykonaniem pracy, pojazd jest stabilizowany.

Dźwigu można używać do różnych celów. Spotykamy go na wielu budowach lub przed naszym domem, gdy podnosi duży kontener ze śmieciami. Dźwig HDS może być użyty do uniesienia konaru lub drzewa. Operatorem dźwigu HDS często jest kierowca ciężarówki, lecz może być to także inna osoba.