KomputeryPozostałe

Jak ustrzec się przed wirusami i innymi zagrożeniami w sieci?

Jak ustrzec się przed wirusami i innymi zagrożeniami w sieci?

W obecnych czasach, kiedy jest bardzo modne i potrzebne korzystanie z Internetu również przez dzieci, trzeba zwrócić uwagę na to, by szczególnie dzieci były w sieci bezpieczne.

Korzystając z Internetu, można w bardzo łatwy sposób zainstalować przypadkowo wirusa na komputer lub telefon, czy tablet. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio się zabezpieczyć. Należy uczulić szczególnie dzieci, by nie klikały w różne dziwne linki. Nie można także klikać w linki, które są niewiadomego pochodzenia, nawet gdy wysyłają je znajomi. Często też sami znajomi padają ofiarami wirusa i automatycznie z ich konta są wysyłane takie linki. Dlatego też należy zainstalować sobie na telefonie oraz każdym urządzeniu, z którego się korzysta programy antywirusowe, które pomogą nam w ochronie naszych.

Bank online

Dzisiaj każdy z nas korzysta z banku online. Prowadzimy różne transakcje przez Internet. Płacimy także blikiem. Podajemy różne dane w Internecie. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać nigdzie zdjęć swojej karty bankowej ani nie podawać pełnych danych. Gdy będziemy mieć dziwną informację wysłaną przez nasz bank, która będzie wymagała od nas przelania jakiejś kwoty, to należy wcześniej dla bezpieczeństwa zadzwonić do banku i upewnić się, czy to na pewno pracownicy wysłali takiego maila. Dzięki temu możemy uchronić się przed utratą naszych pieniędzy. Trzeba także uważać na płatność blikiem. Jest on bardzo popularny, ale trzeba być bardzo ostrożnym i potwierdzać każdą płatność.

Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem w Internecie?

Z racji tego, iż jest prowadzone zdalne nauczanie oraz to, że dzieci korzystają dużo z Internetu, by sprawdzać różne prace domowe, to trzeba bardzo dokładnie sprawdzać, na jakie strony zagląda dziecko. Uchroni to je przed tym, by nie zajrzeć na nieodpowiednie strony. Bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie ochrony rodzicielskiej. Dzięki takiej ochrony możemy mieć pełną kontrolę nad tym, co sprawdza nasze dziecko w Internecie. Bardzo ważne jest także to, by szczególnie dziecku, które używa już mediów społecznościowych, umiało sobie dobrze radzić z negatywnymi komentarzami, które się mogą trafić. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele dzieci z tego powodu wpada w depresje oraz zamyka się w sobie. Nie wszystkie dzieci są gotowe na to, by zmierzyć się z tak zwanym hejtem. Na dzieci w Internecie może czyhać wiele zagrożeń dlatego tak, ważne jest, by rodzicie, interesowali się tym, co ich dzieci przeglądają w Internecie.

Istotna jest również kwestia ochrony komputera przed wirusami, trojanami oraz innego typu zagrożeniami. Niezbędny do tego jest odpowiedni program antywirusowy. Jaki konkretnie? Wybór redakcji padł na Bitdefender Total Security, jednak możesz sprawdzić ranking antywirusów i zdecydować się na taki, który w największym stopniu spełnia twoje oczekiwania.

Jak uchronić się przed kradzieżą danych osobowych ?

W Internecie można bardzo łatwo paść ofiarą kradzieży danych osobowych. Jest to bardzo dla nas niekorzystne, gdyż wtedy złodziej, który ma nasze dane może zrobić z tymi informacji mnóstwo rzeczy, które nie będą dla nas korzystne. Dlatego nie można podawać nigdzie pełnych danych osobowych w tym także swojego adresu zamieszkania. Gdy musimy podać jakieś dane w banku, to zazwyczaj jest to prowadzone w przynajmniej dwuczynnikowym zabezpieczeniu. Bardzo często dochodzi w Internecie do wyłudzeń danych. Jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. Obie te grupy wiekowe są najbardziej podatne na to, by ulegać złodziejowi. Dlatego należy uczulić swoich bliskich, by pod żadnym pozorem nie wpisywali swoich danych, a już na pewno nie robili zdjęć swoich dokumentów. Nie można podawać w całości danych z karty bankowej lub dowodu osobistego, czy prawa jazdy. Są tam dane poufne, które w nieodpowiednich rękach mogą wyrządzić nam wiele krzywdy.

Bezpieczeństwo w Internecie, to podstawa, którą trzeba znać, gdy chcemy dobrze z niego korzystać. Trzeba już od małego uczyć dzieci, jak poprawnie korzystać z różnych stron internetowych i gdzie lepiej nie zaglądać. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Dzięki temu uchronimy się przed tym, by nasze dane wpadły w niepowołane ręce. Unikniemy też kradzieży pieniędzy z naszego konta bankowego.