Pozostałe

Kabel UTP typu skrętka

Kabel UTP typu skrętka

Niezbędny element sieci Ethernet, a także łączy telefonii analogowej: tzw. skrętka. Czym wyróżnia się ten kabel, jakie dokładnie ma zastosowania i w jaki sposób dobrać przewód do potrzeb tak, by nie odnotowywać strat w transmisji danych?

Skrętka – czym jest?

Kabel UTP, znany również jako skrętka, jest rodzajem przewodu sygnałowego, zbudowanego z jednej pary (lub większej ich ilości) skręconych ze sobą kabli. Tę formę kabla stworzył Alexander Graham Bell, bardziej znany jako wynalazca telefonu.

Skrętka pozwala na stworzenie wydajnej i nowoczesnej sieci złożonej z większej ilości komputerów.

Rodzaje skrętek

Rodzaj skrętki określa norma ISO/IEC 11801:2002 i opisuje ona, iż przewody powinny być opisywane według sekwencji xx/yyTP, gdzie xx jest częścią odnoszącą się do całości kabla, a yy – do pojedynczej pary skręconych ze sobą przewodów. Zgodnie z normami, oznaczenia xx i yy mogą być następujące:

– U – skrętki nieekranowe,

– F – skrętki ekranowane folią,

– S – skrętki, które są ekranowane siatką,

– SF – skrętki o podwójnym ekranowaniu, z folią oraz siatką.

Na tej podstawie możemy wyróżnić aż osiem rodzajów skrętki o różnym rodzaju ekranowania, od modeli pozbawionych tej warstw ochronnej w ogóle, aż po wyposażone w podwójne zabezpieczenie – zarówno na całym przewodzie, jak i pojedynczej parze.

Kable koncentryczne a skrętki – czym się różnią?

Kable koncentryczne i skrętki mogą być wykorzystywane do tworzenia sieci telefonii stacjonarnej, a także Ethernet. Podczas gdy te pierwsze są dość łatwe w montażu i niedrogie, nie nadaje się do transmisji danych na większe odległości. Tymczasem kabel UTP jest elastyczna i prosta w montażu, a co za tym idzie – świetnie sprawdzi się podczas tworzenia dłuższych sieci.

W zależności od klasy kabla UTP, może on znaleźć zastosowanie w realizacji usług telefonicznych, przy kablach do aplikacji głosowych oraz usług terminalowych, przy tworzeniu sieci lokalnych wykorzystujących pasma o częstotliwości do 100 MHz, a także w tworzeniu wielu innych sieci.

Parametry kabli UTP

Wybierając skrętkę, należy zwrócić uwagę na kilka jej parametrów. Jeśli nie będą one dostosowane do potrzeb, może to skutkować znacznymi stratami w transmisji danych, a co za tym idzie – niewystarczająco dobrą jakością sygnału.

Wśród elektrycznych parametrów skrętki można wyróżnić:

– impedancję falową,

– rezystancję stałoprądową,

– propagację sygnału – odpowiada za prędkość, z jaką impuls elektryczny (a co za tym idzie – również informacja) przemieszcza się po kablu,

– tłumienność – to stosunek napięcia wyjściowego do wejściowego, jeśli chodzi o sygnał transmitowany na przewodzie. Na tłumienie sygnału wpływ mają m.in. częstotliwość, stopień wilgotności, a także wiek i długość kabla.

Do domowego użytku w pełni wystarczające będą kable nieekranowane, które wyróżniają się przystępną ceną. Jednak do dłuższych sieci, układanych w trudnych warunkach (np. na większe odległości lub w wilgotnym środowisku) – lepiej postawić na skrętkę z ekranowaniem.