Maszyny

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Zakup odpowiedniego wyposażenia do zakładu przemysłowego to niełatwe zadanie – często wybór pada na sprzęty o szerokim spektrum zastosowania. Sprężarki śrubowe to przykład takiego urządzenia pneumatycznego, które wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki. Jakich? Odpowiedź umieściliśmy w poniższym tekście.

Jak działa sprężarka śrubowa?

Zanim przejdziemy do opisania zastosowania sprężarek śrubowych, warto bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom, poznać ich sposób działania oraz zalety. Praca sprężarek śrubowych polega na zmniejszaniu się przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami od otworów ssawnych do otworów tłocznych – dzięki temu zachodzi sprężanie powietrza. Sprzęty takie nie wymagają wykorzystania amortyzatorów sprężynowych, jednak wiele sprężarek wyposażonych jest w tłumiki wibracji.

Działanie kompresorów, a także zastosowanie zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Na rynku znaleźć można następujące typy sprężarek śrubowych:

 • olejowe,
 • o zmiennym przepływie,
 • bezolejowe.

W przypadku sprężarek śrubowych bezolejowych wielką zaletą jest niski koszt ich eksploatacji (pozbawiony dodawania oleju oraz wymiany filtrów). Zastosowanie sprężarki śrubowe o zmiennym przepływie znajdują w systemach, gdzie występuje zmienny pobór powietrza. Natomiast sprężarki śrubowe olejowe powinny być wykorzystywane tam, gdzie zanieczyszczone sprężone powietrze nie powoduje dużych szkód.

Wyjątkowa budowa sprężarek śrubowych

Podobnie jak w przypadku kompresorów tłokowych, sprężarki śrubowe swoją nazwę wzięły od charakterystycznej budowy. Moduł śrubowy generuje sprężone powietrze w sposób ciągły bez ryzyka uszkodzenia komponentów sprzętu. W procesie sprężania do wnętrza urządzenia powietrze zasysa czerpnia, a moduł śrubowy spręża gaz. Następnie powietrze jest oczyszczane przez specjalny separator oleju i transportowane dalej w instalacji pneumatycznej. Sprężarkę śrubową napędza się elektrycznie, pasami transmisyjnymi lub spalinowo.

Kompresor śrubowy i jego zalety

Zalety w dużej mierze determinują zastosowanie sprężarek śrubowych. Korzystanie z tego rodzaju urządzeń niesie za sobą szereg korzyści, które warto znać.

 • Produkcja czystego powietrza – w najprostszych modelach niegdyś podczas pracy mogło dojść do zanieczyszczenia sprężonego powietrza olejem. Jednak współczesne sprężarki śrubowe są wyposażone w zaawansowane filtry i specjalne osuszacze ziębnicze, które znacznie poprawiają czystość powietrza.
 • Nieustanna praca – zazwyczaj kompresory są niezdolne do pracy ciągłej. Oznacza to, że sprzęt potrzebuje czasu na ochłodzenie i regenerację pomiędzy sesjami produkowania sprężonego powietrza w proporcji 1:1. Sprężarki śrubowe gwarantują jednak pracę ciągłą bez ryzyka awarii czy przegrzania.
 • Wydajność – wysoka wydajność wiąże się z poprzednią zaletą. Dzięki wykluczeniu czasu potrzebnego na przerwę, sprężarka śrubowa jest w stanie wygenerować znacznie więcej sprężonego powietrza niż np. tradycyjne sprężarki tłokowe.
 • Ciche działanie – chociaż niewielki hałas pracującego urządzenia nie zawsze ma znaczenie przy sprzętach przemysłowych, warto o nim wiedzieć. Dzięki temu sprężarka śrubowa z powodzeniem może być wykorzystywana bez obaw o pogorszenie komunikacji w zakładzie pracy. Ta cecha jest wyjątkowo ceniona np. w stomatologii.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Opisywane maszyny są wyjątkowe w swojej kategorii ze względu na budowę a także dbałość o jakość wydmuchiwanego gazu. Doskonały przykład zastosowania sprężarek śrubowych stanowią miejsca, w których priorytet stanowi powietrze pod ciśnieniem bez zawartości cząstek oleju. Prezentowane kompresory (zwłaszcza sprężarki śrubowe bezolejowe) można wykorzystywać przy najbardziej restrykcyjnych wymogach sanitarnych, czyli:

 • w medycynie (np. w gabinetach stomatologicznych, na salach operacyjnych),
 • przy obróbce żywności,
 • w produkcji wrażliwych procesorów.

Oprócz tego, dzięki bezustannej pracy, kompresory śrubowe są doskonałym elementem wyposażenia firm, w których czas jest bardzo ważny. Opisywane urządzenia wykorzystuje się w:

 • budownictwie – do malowania, piaskowania,
 • metalurgii – do spawania i narzędzi pneumatycznych,
 • transporcie – w silnikach diesla oraz przewodach hamulcowych,
 • lotnictwie – w silnikach turbinowych.

Ponadto zastosowanie sprężarki śrubowe znajdują wszędzie tam, gdzie inne kompresory, czyli w:

 • warsztatach samochodowych,
 • warsztatach wulkanizacyjnych,
 • halach produkcyjnych,
 • lakierniach.

Sprężarki śrubowe BOGE

Na szczególną uwagę wśród dostępnych na rynku rozwiązań pneumatycznych zasługują sprężarki śrubowe marki BOGE, pobierające niewiele mocy. Urządzenia z serii C oferują możliwość montażu osuszacza ziębniczego oraz przetwornicy częstotliwości, dzięki której pracownik dopasowuje obroty silnika do wykonywanej pracy. Opisywane kompresory cechuje też połączony typ konstrukcji, aby zintegrować wszystkie części w jeden moduł bez obaw o utratę ciśnienia czy dodatkowego uszczelnienia przestrzeni. Sterownik base z wyświetlaczem LCD oferuje wygodne, intuicyjne sterowanie instalacją.

Przedsiębiorcy z różnych gałęzi gospodarki powinni więc poważnie zastanowić się nad zakupem sprężarki śrubowej. Dzięki temu wydajność w zakładzie wzrośnie, a wraz z nią – długotrwałe zyski.

FAQ

Jakie mają zastosowanie sprężarki śrubowe różnych rodzajów?

Na rynku istnieją trzy podstawowe typy sprężarek śrubowych: bezolejowe, o zmiennym przepływie i olejowe. Sprężarki śrubowe bezolejowe są wykorzystywane np. w medycynie czy farmacji, natomiast olejowe – wszędzie tam, gdzie potrzeba dużej ilości sprężonego powietrza. Zastosowanie sprężarek śrubowych o zmiennym przepływie to instalacje, w których nie występuje stały pobór powietrza.

Jakie są zalety sprężarek śrubowych?

Najważniejsze zalety sprężarek śrubowych to produkcja czystego powietrza, cicha i wydajna praca, a także brak potrzeby stosowania przerw w działaniu.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w sprężarki śrubowe BOGE?

Sprężarki śrubowe BOGE z serii C można wyposażyć w osuszacz ziębniczy i przetwornicę częstotliwości obrotów silnika. Ponadto połączenie elementów konstrukcji odbywa się bez utraty ciśnienia sprężonego powietrza. Sterownik base zapewnia zaś wygodną kontrolę całego systemu. Dodatkowo kompresory te pobierają niewiele energii.