roKrajowe ceny stali spadną o 10-15% w 2022 r. Dlaczego tak się stanie i jakie będą konsekwencje niższych cen tego jakże ważnego surowca?
Spadek cen stali – z korzyścią dla przemysłu i odbiorców
Krajowe ceny stali spadną o 10-15 procent w 2022 r.. Powodem ma być zmiana ze względu na zwiększoną produkcję, która z kolei złagodzi ograniczenia w dostawach. Takie informacje wynikają z najnowszego raportu agencji S&P Global Platts Analytics. Oczekuje się, że krajowe ceny kręgów walcowanych na gorąco (w takiej formie często dostarczana jest stal) spadną. Wyniosą bowiem średnio 705-745 USD za tonę w 2022 roku.
Spadek cen powinien przełożyć się nie tylko na większą dostępność stali. To także na niższe ceny gotowych materiałów wyprodukowanych przy jej użyciu. Wyższe ceny wielu towarów widzą dziś wszyscy konsumenci, często jest to podyktowane właśnie wyższymi, niż przed pandemią cenami stali i innych surowców.
Ile wynosiła cena kręgów walcowanych na gorąco w 2021 roku?
Dla porównania, średnia cena 840 dolarów za tonę od początku roku w 2021 r. jest o 58 procent wyższa niż 530 dolarów za tonę w roku kalendarzowym 2020. Średnia przed pandemią w roku składania wniosków (zamawiania dostaw stali w kręgach) 2019 wynosiła 514 USD za tonę. Rozpiętość między światowymi cenami blachy gorącowalcowanej w kręgach na przykładzie Indii i Chin wzrosła do 220 USD pomiędzy kolejnymi latami.
Spadek cen stali w różnych postaciach można odnotować już dziś, na przełomie lat 2021 i 2022. Jeżeli trend się utrzyma, średnio w 2022 roku cena mogłaby być rzeczywiście niższa o 10% w porównaniu z2021.
Jedno z miejsc, gdzie w Polsce wytwarzano w przeszłości stal, zostało ogłoszone pomnikiem historii.
W naszym kraju coraz mniej miejsc zajmuje się produkcją stali i podobnych surowców. Przeważnie nasze firmy muszą sprowadzać ten surowiec zza granicy, między innymi z Rosji i Chin.