MaszynyPozostałe

Akustyka w przemyśle – dlaczego jest tak ważna?

Akustyka w przemyśle – dlaczego jest tak ważna?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak nadmierny hałas i za duża częstotliwość dźwięku negatywnie wpływa na możliwość skupienia się podczas wykonywania jakiejś czynności. Nie chodzi tutaj tylko o prace biurowe, ale także te wykonywane fizycznie.

Długotrwałe działanie w takim trybie może wpłynąć na jakość naszego słuchu i zdecydowanie go pogorszyć. Z tego względu, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zapewnienie optymalnych warunków akustycznych dla swoich pracowników. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, wyciszenia można stosować na różne sposoby. Z reguły jednak wykorzystuje się w tym celu maty akustyczne. Jakie rodzaje tych elementów dobrze spiszą się w poszczególnych sytuacjach?

Likwidacja pogłosu w halach przemysłowych

Duże zakłady produkcyjne czy innego rodzaju hale wykonawcze to idealne miejsca do generowania sporego natężenia dźwięku. Zamknięte pomieszczenie o kolosalnej kubaturze, posiadające elewacje wykonane przeważnie z blach trapezowych, w których używa się głośnego sprzętu to opis wystarczający każdemu akustykowi do stwierdzenia, że konieczne jest tutaj zastosowanie wyciszenia.

W celu zminimalizowania odbijania się dźwięku wprowadzającego chaos w całej hali, powinno się stosować maty o wysokiej pochłanialności akustycznej. Najpopularniejszym materiałem charakteryzującym się właśnie tą cechą jest żywica melaminowa. Stosuje się ją głównie do wyciszania zakładów produkcyjnych, a to z względu na dodatkowe cechy zapewniające odporność na wodę, środki chemiczne, a także trudnopalność.

Alternatywą, która jest zbliżona właściwościami akustycznymi do żywicy jest pianka poliuretanowa. Istotny jest również kształt danych mat. Na ścianach często stosuje się elementy przypominające nieco ostrosłupy, które rozbijają fale akustyczne na drobne części, zanim całkowicie je pochłoną.

Wygłuszanie maszyn

Wyżej omówione zostały głównie maty do tłumienia dźwięków. Mając jednak pomieszczenie dobrze wytłumione (nieposiadające echa) zostaje nam jeszcze dobrze go wygłuszyć. Największy hałas na halach wytwarzają maszyny. Logiczne więc, że to z nimi należy jeszcze coś zrobić.

W tym przypadku do obklejenia maszyn używamy materiałów nieposiadających wysokiej pochłanialności akustycznej. W końcu nie chcemy, aby dźwięk z urządzenia przedzierał się przez matę i w dalszym ciągu wychodził na zewnątrz. Sięgajmy więc po materiały takie jak chociażby, włókna poliestrowe, które to doskonale blokują wydostawanie się fal akustycznych spoza obrębu maszyny. Można do nich dołączyć jeszcze matę bitumiczną, która skutecznie zredukuje drgania powstałe na skutek pracy silników.

Akustyka w transporcie

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaki komfort zapewnia nam obecność mat akustycznych niemal we wszystkich pojazdach. Gdyby nie ich zastosowanie, jazda nie byłaby tak przyjemna, a to ze względu na hałas przedostający się do nas z silnika i z zewnątrz.

Sposób wyciszenia w transporcie zależny jest od typu pojazdu. Dla transportu kolejowego i szynowego zaleca się stosowanie żywicy melaminowej specjalnego typu o kształtach kanalików odprowadzających wodę. W samochodach często możemy napotkać na włókna poliestrowe.