Komputery

Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?

Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?

Sprzęt komputerowy dla graczy cieszy się rosnącym zainteresowaniem i nie jest to wyłącznie kwestia dobrego marketingu. Laptopy przystosowane do gier, szczególnie te z wyższej półki cenowej, posiadają naprawdę potężne parametry. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Co wpływa na wydajność laptopa?

Wydajność laptopów gamingowych zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie mają, oczywiście, zastosowane podzespoły. Wiele jednak zależy także od właściwej konfiguracji. Bo co nam np. po bardzo dobrej karcie graficznej, jeśli zastosowany procesor nie pozwoli na pełne wykorzystanie jej potencjału? Co więcej, niektóre z proponowanych przez producentów rozwiązań służą jedynie podnoszeniu ceny, a nie mają wpływu na wydajność urządzenia czy komfort grania. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi tu wygląd takiego sprzętu. Laptopy gamingowe często wyróżniają się specjalnym designem, z dużą ilością światełek. O ile podświetlenie przycisków klawiatury to świetna opcja, dzięki której można grać w ciemnościach, tak wszelkie dodatkowe podświetlenia są całkowicie zbędnym bajerem. Niestety, łatwo ulec złudzeniu, że im bardziej efektownie dany model się prezentuje, tym lepsze są jego parametry. W rzeczywistości taka zależność nie istnieje i trzeba po prostu zapoznać się ze szczegółami technicznymi.

Dlaczego kupujemy laptopy gamingowe?

Każdy zainteresowany kupnem sprzętu komputerowego powinien zadać sobie pytanie, dlaczego właśnie laptop? Za stacjonarne urządzenie o podobnych parametrach zapłacimy mniej, a zyskamy większe możliwości późniejszej rozbudowy i modernizacji. Wybór laptopa jest zatem uzasadniony wtedy, gdy nie mamy gdzie postawić jednostki centralnej z urządzeniami peryferyjnymi lub zależy nam na mobilności. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie laptopy sprawdzają się jako sprzęt mobilny. Jeżeli damy się skusić na urządzenie z dużym ekranem, trzeba pamiętać, że automatycznie zwiększa to jego rozmiary, wagę oraz zużycie prądu. Dlatego, jeśli chcemy się cieszyć mobilnością, powinniśmy celować w laptopy z wyświetlaczem o przekątnej w granicach 15-18 cali, które są odpowiednio lekkie i poręczne, a jednocześnie pozwalają na komfortową rozgrywkę.

Na jakie podzespoły laptopów gamingowych zwracać uwagę?

Sprzęt dla gracza musi przede wszystkim posiadać dobrą, dedykowaną kartę graficzną, wydajny procesor o co najmniej czterech rdzeniach oraz 8 GB lub więcej pamięci operacyjnej. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakie gry mamy zamiar grać. Jeśli w te najbardziej wymagające, na najwyższych ustawieniach, potrzebna będzie karta graficzna przystosowana do rozdzielczości 4K, ośmiordzeniowy procesor Intel Core i9 lub AMD Ryzen 7, a także powyżej 8 GB RAM-u. Dla większości dostępnych gier wystarczą jednak podzespoły o niższych parametrach. Przyda się natomiast szybki dysk twardy SSD o minimalnej pojemności 256 GB. Warto też sprawdzić parametry ekranu, nie tylko jego przekątną, ale też rodzaj matrycy – najlepiej żeby był to IPS – oraz powłokę wyświetlacza. Matowa lub antyrefleksyjna powoli na grę niezależnie od oświetlenia.