Roboty

Roboty mobilne. Jakie mają zastosowanie?

Roboty mobilne. Jakie mają zastosowanie?

Roboty mobilne to maszyny wykorzystywane w automatyce przemysłowej. Jedną z głównych osiągniętych korzyści jest zautomatyzowanie prostych zadań, takich jak transport wewnętrzny. Powszechnym zastosowaniem robotów mobilnych jest produkcja wyrobów, ale mogą być one wykorzystywane w różnych sektorach.

Programowanie i automatyzacja robotów mobilnych za pomocą specjalnego oprogramowania tworzącego dokładnej symulacji każdego wykonywanego przez nie ruchu. Za pomocą interfejsu steruje się określonymi programami, aby zagwarantować lepszą produkcję, optymalizując czas pracy za pomocą tras operacyjnych.

Te zautomatyzowane maszyny współpracują z pracownikami i nie wymagają stałego nadzoru. Można je dostosować do potrzeb, np. wyposażyć w szuflady lub narzędzia. Są one również w stanie poruszać się w obrębie fabryki, aby bez problemu transportować materiały.

Charakterystyka każdego robota zależy od rodzaju zadania do wykonania, i są one klasyfikowane jako:

Strukturalne. Ustalony jest fizyczny kształt, trakcja i układ kierowniczy. Różnicowy robot mobilny pozwala na obracanie promieniami rzędu zgodnego z wielkością pojazdu i może przenosić do tej samej ilości masy.

Maszyny przemysłowe z najwyższej pułki

Zmysłowe. Dołączonych jest kilka czujników, aby uzupełniać się wzajemnie i lepiej postrzegać środowisko w którym mają wykonywać zadania. Dzięki temu mogą omijać przeszkody i dotrzeć do celu tworząc nowe trasy.

Zastosowania robotów mobilnych

W fabrykach służą do transportu produktów między produkcją lub magazynami, używane są również do podnoszenia lub rozładowywania półek z kółkami. Pracownik może sterować robotem z komputera, aby wysłać go z jednego punktu do drugiego. Jest to powszechne w instalacjach półautomatycznych. Innym zastosowaniem są przenośniki taśmowe, na których przenoszone są elementy pomiędzy liniami produkcyjnymi.

W szpitalach i domach opieki stała dezynfekcja jest środkiem, który dzięki COVID-19 jest na czasie. Firmy SIEMENS i Aucma stworzyły całkowicie elektrycznego robota, który pomaga zdezynfekować od 20 000 do 36 000 metrów kwadratowych w ciągu jednej godziny. Posiada kamerę do lokalizowania dotkniętych obszarów i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Inne miejsca, w których można je stosować to szkoły, fabryki, biura i miejsca publiczne.