Pozostałe

Przelotki w układach drukowanych

Przelotki w układach drukowanych

Tworzenie nowoczesnych układów elektronicznych drukowanych zaczyna stawać się standardem. Coraz częściej możemy się z takimi układami spotykać. Trzeba wiedzieć, że przy projektowaniu układów elektronicznych tego typu bardzo ważne jest odpowiednie dobranie przelotki. Tylko dzięki nim możliwe jest sprawne funkcjonowanie całego układu.

Przelotki to nic innego jak specjalne otwory metalizowane, których zadaniem jest zapewnienie elektrycznego połączenia między poszczególnymi warstwami mozaik, które znajdują się w obwodzie. Bardzo ważną kwestię jest odpowiednia średnica przelotki oraz jej wykonanie. Często przelotki powstają z tworzywa sztucznego. Niejednokrotnie spotykać się także możemy z przelotkami, które stosowane są w tzw. chłodniczkach. Są to przelotki wypełnione miedzią, której zadaniem jest tutaj sprawne odprowadzanie ciepła. Same chłodniczki to elementy układów elektronicznych, które umieszczane są w pobliżu mikroprocesorów. Zadanie przelotek jest tutaj niezwykle istotne.

Przelotki wykonane z tworzywa sztucznego

W przelotkach jakie stosuje się do firan i zasłon Każda przelotka składa się z dwóch połówek pasujących do siebie i dających możliwość, aby się wzajemnie zatrzasnąć. Natomiast jeśli chodzi o przelotki stosowane do układów drukowanych to z nimi jest już zupełnie inaczej. Sporo informacji na temat tego jak powinny wyglądać i działać przelotki można znaleźć w najnowszych aktualizacjach normy IPC. Wchodząc na stronę gdzie znajduje się opis normy IPC można liczyć, że w tym miejscu dowiemy się o przelotkach wszystkiego czego powinniśmy wiedzieć interesując się tą tematyką.

Jaką jest odpowiednia średnica przelotki?

Średnica i wielkość przelotki może się różnić ze względu na różne czynniki. Z reguły jest jednak tak, że te produkt wyróżnia się średnicą od 0,15 mm do maksymalnie 0,50 mm. Ogólnie rzecz biorąc przelotki to niezwykle istotne produkty w układach elektronicznych drukowanych. Na ten moment można wymienić wiele rodzajów przelotek, które określone są w wytycznych zgodnych z normą IPC. Główny podział przelotek to taki, że można obecnie spotykać przelotki z suchą maską oraz z mokrą maską, która działa poniekąd jak filtry. W przypadku zasłon i firan przy przelotkach ważna są grubości tkaniny. W zasadzie przy układach cyfrowych również grubość płytek ma pewne znaczenie. Wracając do rodzajów przelotki to trzeba wspomnieć, że spotykać można również często przelotkę z wypełnieniem. Do wypełniania stosuje się specjalny materiał dielektryczny.

Mówiąc na temat przelotki z maską mokrą jakie wielokrotnie widuje się w ofercie trzeba koniecznie wspomnieć o jednej rzeczy. Nie można dopuścić się porównania przelotek z maską do przelotki wypełnionej materiałem dielektrycznym. W przypadku pierwszej opcji chodzi o to, aby maska pomagała Państwu w ochronieniu miedzi, która znajduje się na płytce drukowanej. Takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, a warstwy izolacyjne dają gwarancję jakości. Maska ma za zadanie chronić głównie przed powstawaniem korozji. Natomiast dostępne na rynku przelotki z wypełnieniem dielektrycznym mają na celu ochronę układu przed przepięciami. W otwór przelotki po prostu wpuszczany jest taki materiał. W sieci znajdziesz łatwo odpowiedzi na pytania zarówno w kwestii dotyczącej przelotek z maską suchą jak i mokrą.

Mówiąc na temat rozwiązań, akcesoriów i różnych urządzeń elektronicznych trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej funkcji przelotek. Otóż coraz częściej widywać można, że przelotki są wykorzystywane również do szybkiego transferu ciepła przez laminat. Takie ciepło jest najczęściej generowane przez elementy SMD.