Przemysł

Automatyzacja produkcji przemysłowej? Warto zacząć od transportu wewnętrznego

Automatyzacja produkcji przemysłowej? Warto zacząć od transportu wewnętrznego

Automatyzacja budzi coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców, którym zależy na zwiększeniu wydajności swoich zakładów produkcyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ich funkcjonowania. Jest to również naturalna odpowiedź na poważne problemy obserwowane na rynku pracy (niedobór wykwalifikowanych pracowników). Inwestycja w automatyzację produkcji przemysłowej to proces, który może zająć kilka lat i pochłonąć spore koszty. Dlatego zwykle dzieli się go na etapy. Jednym z pierwszych powinno być zautomatyzowanie ważnego procesu, jakim jest transport wewnętrzny. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Czym jest transport wewnętrzny?

Transport wewnętrzny, nazywany również transportem bliskim, to proces polegający na przenoszeniu ładunków w obrębie jednego zakłady, również pomiędzy różnymi budynkami. Klasycznym przykładem realizacji tego procesu jest układanie ładunków umieszczonych na paletach na regałach magazynowych, z wykorzystaniem wózków widłowych czy coraz popularniejszych podnośników samojezdnych.

Od wielu lat przedsiębiorstwa dążą do tego, aby zautomatyzować proces transportu wewnętrznego. Do niedawna była to domena wyłącznie dużych zakładów produkcyjnych, jednak rozwiązania z tej kategorii można wdrożyć również w mniejszych biznesach.

Dlaczego warto zainwestować w automatyzację transportu bliskiego?

Transport wewnętrzny stanowi kluczowy element biznesu produkcyjnego, ale nie tylko. Przenoszenie różnych ładunków na bliskie odległości to domena również przedsiębiorstw dysponujących własnym zapleczem magazynowym, centrów logistycznych, biznesów wysyłkowych itd.

Inwestycja w automatyzację transportu bliskiego przynosi szereg korzyści, w tym:

  • przyspieszenie transportu ładunków w obrębie zakładu,
  • odciążenie pracowników, których można oddelegować do innych, ważniejszych zadań,
  • brak konieczności zwiększania zatrudnienia, co jest dużą zaletą w dobie problemów ze znalezieniem pracowników i rosnącej presji płacowej,
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu, zminimalizowanie ryzyka wypadków,
  • ograniczenie strat materiałowych spowodowanych uszkodzeniem przenoszonych ładunków,
  • możliwość zintegrowania zautomatyzowanej linii transportowej z przyszłą lub już posiadaną zautomatyzowaną linią produkcyjną.

Więcej o korzyściach, jakie może odnieść przedsiębiorca posiadający automatyczną linię transportową w swoim zakładzie, przeczytasz w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/automatyzacja-produkcji-przemyslowej-jakie-przynosi-korzysci/.

Popularne elementy linii transportowej

Każda zautomatyzowana linia transportowa musi zostać zbudowana z różnych urządzeń, które zostały precyzyjnie dobrane do specyfiki danego zakładu – zarówno pod względem oczekiwanego tempa i kierunku transportu, jak i rodzaju przenoszonych ładunków.

Do tych najpopularniejszych urządzeń zaliczymy przenośniki, windy przemysłowe, przesuwnice, stoły obrotowe, obrotnice, stoły podnoszone, sztaplarki, naczepy samozaładowcze czy stacje dokowania automatycznego.

Dobór konkretnych urządzeń zawsze warto powierzyć doświadczonemu producentowi linii transportowych, który będzie odpowiedzialny za całościowe wykonawstwo systemu na potrzeby zakładu klienta.

Jak wdrożyć rozwiązania z zakresu automatycznych linii transportowych w swoim zakładzie?

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego, zaufanego wykonawcy instalacji, specjalizującego się w produkcji automatycznych systemów transportu wewnętrznego. Sprawdzonym partnerem jest spółka PROMUS Katowice, która od ponad 30 lat dostarcza takie rozwiązania klientom z każdej branży, w tym na rzecz sektora automotive czy producentów mebli.

PROMUS Katowice zapewnia kompleksową realizację inwestycji, świadcząc doradztwo techniczne, odpowiadając za projekt, wykonawstwo, montaż i uruchomienie, a także zapewniając serwis gwarancyjny i pogwarancyjny poszczególnych urządzeń.