Przemysł

Silniki serwo – fundament systemu automatyki przemysłowej

Silniki serwo – fundament systemu automatyki przemysłowej

Rozwiązania informatyczne automatyzujące pracę zakładu przemysłowego są dziś bardzo pożądane i stanowią jedną z pierwszych pozycji na liście inwestycji przedsiębiorcy. Wynika to z faktu, że automatyzacja jest praktycznie równoznaczna ze zwiększeniem wydajności, konkurencyjności, ograniczeniem strat materiałowych i liczby wypadków, a także z optymalizacją kosztów operacyjnych. Każdy system automatyki przemysłowej musi zostać zbudowany w oparciu o skrupulatnie dobrane elementy. Do najważniejszych z nich zaliczamy silniki serwo. Co warto o nich wiedzieć? Które silniki są szczególnie cenione przez ekspertów i samych użytkowników? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym są serwosilniki?

Silniki serwo to jedne z najważniejszych elementów systemu automatyki przemysłowej. Ich zadaniem jest sterowanie ruchem zarówno pojedynczej maszyny, jak i całej linii, na przykład produkcyjnej. Dzięki temu realizowana jest koncepcja automatyzacji procesów biznesowych zachodzących na terenie danego zakładu.

Silniki te zawsze dobiera się do konkretnych aplikacji, zwracając uwagę na ich wydajność, przeznaczenie, jakość wykonania, możliwość pracy w danym środowisku oraz z określonymi urządzeniami.

Silniki serwo z rodziny Kinetix

Jedną z najlepszych propozycji w dziedzinie silników serwo są serwosilniki Kinetix z oferty amerykańskiego producenta – Rockwell Automation. Mamy tutaj do czynienia z silnikami, które można dopasować do praktycznie każdej aplikacji i maszyny wykorzystywanej w przemyśle.

Silniki z rodziny Kinetix od Rockwell Automation to wyjątkowo cenione konstrukcje, charakteryzujące się niezawodnością, uniwersalnością zastosowania oraz najnowocześniejszymi technologiami realnie poprawiającymi ich wydajność. Przyjrzyjmy się bliżej propozycjom amerykańskiego producenta.

Silniki obrotowe

Podstawową pozycję w ofercie Rockwell Automation stanowią silniki obrotowe. Szczególną popularnością cieszą się silniki serwo Kinetix VPx – są to silniki jednoprzewodowe, w których zarówno zasilanie, jak i sygnał enkoderowy, a także – opcjonalnie – sterowanie  luzownikiem, znajdują się w jednym przewodzie hybrydowym.

Silniki z rodziny Kinetix VPx są wyposażone w cyfrowy interfejs sprzężenia zwrotnego. Dostarcza on układowi sterowania informacji na temat parametrów pracy silnika w czasie rzeczywistym. Przekazuje również dane o wartościach znamionowych napędu zoptymalizowanego pod kątem doboru do wymaganych parametrów.

Silniki VPx od Rockwell Automation zostały zbudowane w oparciu o sprawdzoną technologię silników MPx, wciąż wykorzystywanych na całym świecie do obsługi tysięcy najróżniejszych aplikacji. Jest to konstrukcja charakteryzująca się niezawodnością i odpowiednią wydajnością.

Ofertę silników obrotowych Rockwell Automation uzupełniają serwosilniki VPC, które są przeznaczone do pracy ciągłej z wysoką prędkością. Idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach roboczych.

Serwosilniki VPC wykorzystują technologię Interior Permanent Magnet, czyli ułożenia magnesów wewnątrz wirnika, co gwarantuje dużo lepszą wydajność i wyższy moment obrotowy przy większych prędkościach pracy.

Silniki VPL i VPC są przeznaczone do nieco innych aplikacji. Pierwsze z nich stosuje się do aplikacji pracujących cyklicznie z dużą dynamiką. Z kolei silniki serwo VPC są idealnym wyborem tam, gdzie występuje ciągła praca z określoną wysoką prędkością (przyczynia się to do obniżenia zużycia energii i wydłużenia cyklu życia łożysk).

Silniki liniowe

Silniki liniowe są przeznaczone do obsługi tych aplikacji, w których nie stosuje się konstrukcji mechanicznej. Tego typu silniki również są dostępne w ofercie Rockwell Automation. Warto tutaj wymienić takie rozwiązania, jak układy śrubowe stosowane z serwosiłownikami MPAR i VPAR oraz klasyczne silniki elektromagnetyczne LDAT czy zintegrowane napędy liniowe MPAS.

Wdrożenie silników serwo w zakładzie

Proces wyboru konkretnych rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej musi być bardzo dokładnie przemyślany. Wymaga on konsultacji ze specjalistami i znalezienia rozwiązań najlepiej odpowiadających potrzebom i budżetowi przedsiębiorcy.

To zadanie warto powierzyć ekspertom, którzy zaproponują nie tylko dostarczenie konkretnych elementów automatyki przemysłowej, ale także ich wdrożenie, konfigurację i uruchomienie całej architektury.

Jednym z najbardziej cenionych partnerów na polskim rynku jest RAControls, autoryzowany przedstawiciel Rockwell Automation i marki Allen-Bradley. W ofercie RAControls znajdują się omówione silniki serwo z rodziny Kinetix. Spółka zapewnia również doradztwo techniczne, szkolenia oraz kompleksową realizację inwestycji zmierzającej do automatyzacji np. procesu produkcyjnego w zakładzie klienta.

Więcej o serwosilnikach z rodziny Kinetix od Rockwell Automation można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/silniki-przemyslowe-z-rodziny-kinetix/.